« Úvod | Podle květin »

Dovolená s dítětem

Pokud jste se rozhodli zůstat s miminkem aktivní a ne jen sedět doma a čekat až prcek povyroste, právě pro vás máme několik tipů, jak si cestování s dítětem usnadnit.


Co takhle skládací postýlku
S přebalováním a koupáním si na cestách poradíte i bez speciálních pomůcek, ale zajistit pro miminko pohodlné spaní už může být určitý problém. Pro tyto případy je vhodné pořídit si cestovní postýlku. Seženete mnoho typů a není až tak důležité, pro který typ se rozhodnete. My vám ukážeme, co všechno tyto postýlky umí a jak bývají jednotlivé typy vybaveny. Moderní cestovní postýlky mají většinou standardní rozměry 120 x 60 cm a dají se složit do větší tašky (cca 25x25x75cm). Jejich váha se pohybuje kolem 10 kg. Mají pevnou kovovou konstrukci, stěny a dno jsou z omyvatelného textilu a ve výbavě je i skládací matrace – vhodná na kratší dobu používání, třeba právě na dovolenou. Boční strany bývají ze síťoviny (tmavší má mírnou výhodu v tom, že je lépe průhledná) a v jednom z čel postýlky může být průlez na zip – pro větší dítě ideální vlez dovnitř a ven. Některé mají na jedné straně kolečka.

Postýlka, co zpívá ukolébavku
Pro úplně nejmenší děti jsou k dispozici skládací postýlky se závěsnými lůžky (což je ekvivalent polohování roštu u postýlek dřevěných) a nejvybavenější modely mají i přebalovací pultík, vibrační strojek na uspání, hrací strojek, noční světýlko či kolotoč nad postýlku… což jsou samozřejmě funkce a výbava, která je již nadstandardní a není za normálních okolností potřebná.

Krosničky na přepravu dítěte
Druhou oblastí, na kterou je potřeba se připravit, je přeprava dítěte. Při cestě autem je to jasné, tam je dítě zajištěno v autosedačce. Když ale jdete na túru, přicházejí ke slovu další způsoby přepravy – například dětské krosničky. Ty jsou vhodné od doby, kdy již dítě sedí, do doby, kdy to snesou vaše záda. Při výběru je potřeba mít na mysli jak pohodlí a bezpečí dítěte tak i pohodlí dospělého. Z pohledu dítěte je nutné, aby bylo sezení správně anatomicky tvarované, výškově nastavitelné dítě dostatečně zajištěné proti vypadnutí i v situaci, kdy se dospělý, který krosnu nese, více nakloní nebo zakopne.

Klokanka pro menší děti
Pro dospělého je určitě vhodné ohlídat, aby krosnička měla bederní pás (potom nenesete celou váhu rameny a vydržíte daleko více), aby měla dobře řešené polstrování kolem páteře a dostatečně polstrované, ale přitom pevné ramenní popruhy. Před samotným nákupem si krosnu vyzkoušejte i s dítětem přímo v obchodě. Pro menší děti je krosna nevhodná, pro ně pořiďte klokanku, šátek na nošení dítěte, či jiné alternativní nosítko. Klokanky jsou na trhu různé a to i nepříliš vhodné. Zde se vyplatí obrátit se na zkušeného prodejce, nechat si doporučit kvalitní model a raději si trochu připlatit.

Sedačky na kolo
Často používanou pomůckou jsou dětské sedačky na kolo. Platí to, co u klokanek. Je lepší vybrat sedačku polohovatelnou od kvalitní prověřené značky, protože v opačném případě se výlet s dítětem na kole může proměnit v zážitek, který nebudete chtít opakovat a v horším případě můžete ohrozit zdraví dítěte i své. Dítěti nezapomeňte pořídit dětskou cyklistickou přilbu. Dítě je nutné do cyklosedačky pevně připoutat pásy a navíc mu připoutat i nožičky do stupaček, aby je nemohlo strčit do drátů kola.

Kočárky na dovolenou
Pokud máte cestu naplánovanou tak, že není problém vzít s sebou kočárek, který normálně používáte, není asi co řešit. Pokud však nemáte možnost vzít s sebou libovolné množství zavazadel a neomezeně velký kočárek, bude asi na místě popřemýšlet o zakoupení kočárku, kterému se říká (pro jeho způsob skládání) golfové hole. Takové kočárky sice nemají nijak excelentní jízdní vlastnosti, ale pohodlí pro dítě umí poskytnout dostatečné (polohovatelná zádová opěrka až do lehu, pětibodové pásy, polohování nožiček) a jejich předností je výrazně nižší hmotnost a výborná skladnost, tedy vlastnosti, které zejména na dovolené oceníte.


04.06.2009 20:43:55 | Autor: Dajda | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se